Čaj Pu erh a jeho spracovanie

Čaj Pu erh sa spracováva už stovky rokov podobnou technológiou. Svojim spracovaním získava nielen tradičný tvar, chuť a vôňu, ale aj účinky a trvácnosť.

Ako sa Pu erh v dnešnej dobe vyrába? Nazbierané čajové lístky sú zavädnuté, mierne pražené a zavinované. Potom je čaj fermentovaný za pomoci ušľachtilej plesne Aspergillus niger. Fermentácia prebieha za vysokej vlhkosti a pravidelného obracania listov 40-50 dní, potom je sušený horúcim vzduchom (150°C). Hotový čaj može pri konštantnej vlhkosti 90% – „dozrievať“ aj niekoľko rokov, pričom účinnosť čaju ostáva stále rovnaká aj 60 rokov. Tvrdí sa, že Pu erh časom naberá na kvalite podobne, ako dobré víno, je to však iba za podmienky 90% vlkhosti, ktorá umožňuje rozvoj ušľachtilej plesne, čiže je to presne opačne ako u ostatných čajov, ktoré s časom degradujú.

To ako sa Pu erh v dnešnej dobe listuje do tradičného tvaru čajového koláča alebo vtáčieho hniezda (tuo cha) ilustrujú videá, ktoré som našiel na internete.

Prvé video zachytáva čajovú provinciu Yunnan, kde sa pestuje aj Pu erh. Je to skôr cestopisné video s ukážkami domáceho spracovania čaju.

Ďalšie tri videá ukazujú továreň Nannuo na spracovanie Pu erhu.

Napokon posledné video nám prezentuje ako správne načať čajový koláč bez ujmy na zdraví.

V ďalšej časti, tohto možno mini seriálu, sa podelím o video, ktoré ukazuje celý proces spracovania čaju na Sri Lanke.

Ako na HTML entity v XML dokumentoch

To pre mňa podstatné z článku Michala Altair Valášeka Jak na HTML entity v XML dokumentoch.

Pracné a nepohodlné nahradzovanie HTML entít ako   za   sa dá jednoducho vyriešiť pridaním externej špecifikácie do DOCTYPE xml dokumentu:


<!DOCTYPE root [
<!--ENTITY % HTMLlat1 PUBLIC "-//W3C//ENTITIES Latin 1 for XHTML//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml-lat1.ent">
<!ENTITY % HTMLspecial PUBLIC "-//W3C//ENTITIES Special for XHTML//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml-special.ent">
<!ENTITY % HTMLsymbol PUBLIC "-//W3C//ENTITIES Symbols for XHTML//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml-symbol.ent">
%HTMLlat1;%HTMLspecial;%HTMLsymbol;
]>

Zelený čaj a antioxidanty

V poslednej dobe som zaznamenal reklamnú kampaň spoločnosti Coca-cola na produkt Nestea Vitao, v ktorej propagujú svoje nové ľadové čaje spôsobom, ktorý ma tak trocha pobúril. V dnešnej dobe, keď je trendom zdravý životný štýl a výživa, sa tvorcovia kampane chytili toho, čo sa ujme najlepšie. Nie je sa čo čudovať, veď sú dobrí v tom čo robia a nám čajovníkom tiež pomôže, keď sa celé leto v telke omieľa aké sú čaje fajn, zdravé a takpovediac in. Napriek tomu sa tu pokúsim uviesť pár argumentov, prečo nepiť Nestea Vitao, ale radšej si zájsť do najbližšej čajovne.

V prvom rade, čajovne nie sú len horúce nápoje, na ktoré v týchto letných horúčavách nedostanete chuť. Už stovky rokov je predsa známe, že vlažný čaj zaženie smäd skôr ako ľadový nápoj plný cukru. Samozrejme, aj my čajovníci, v dnešnej dobe trhovej ekonomiky, ponúkame ľadové čaje. Ľadové čaje niekoľkých druhov, chutí, farieb a samozrejme miešané špeciality. Trošku väčší výber ako ponúka Nestea, s trocha originálnejšou chuťou aj prípravou a hlavne tam tie toľko spomínané antioxidanty naozaj nájdete a to v prirodzenej prírodnej forme.

Prečo vravím „naozaj“? Predostriem troch odbornej omáčky:

Antioxidant je látka, ktorej molekuly obmedzujú aktivitu kyslíkatých molekúl – znižujú pravdepodobnosť ich vzniku alebo ich odvádzajú do menej reaktívneho alebo neaktívneho stavu. Týmto obmedzujú proces oxidácie v organizme alebo v zmesiach, v ktorých sa vyskytujú. Z tohto dôvodu sa pridávajú do potravín, ktoré by boli oxidáciou nadpriemerne poškodzované (napríklad: rastlinné oleje). Konzumácia pôsobí pozitívne na zdravie organizmu v ktorom taktiež zabraňuje oxidácii. Ďalšie antioxidanty sa vyskytujú (najčastejšie vo forme enzýmov) v organizme, kde pôsobia podobne, v potrave sú však bezvýznamné (buď rýchlo zanikajú, alebo neprežijú tráviaci proces). zdroj: Wikipédia

Z toho nám vyplýva, že síce v Nestea Vitao antioxidanty sú, ale neviem presne odhadnúť koľko. A určite drvivá väčšina nepochádza z bieleho čaju, ale podľa etikety nápoja to bude iba vitamín C (kyselina askorbová), ktorý na nás chrlia z každej strany a náš organizmus jeho nadbytok vyplavuje. Kdežto čistý čaj pripravený v čajovni (alebo doma) obsahuje množstvo ďalších látok, ktoré spolu blahodárne pôsobia na organizmus. Určite nestačí iba zobrať kus z tohoto celku a tvrdiť, že nám to pomôže omladnúť a dodá energiu.

Takže nás reklama trocha zavádza. V čajovni aj ľadový čaj je pripravený z čerstvých lístkov a čaju. Netrvá ani desať minúť, kým sa k vám dostane. Nálev nie je ničím riedený, nepridávame žiadne konzervačné látky. To síce tvrdia aj oni, ale už len cukor a kyselina citrónová je konzervačná látka. Keď už sme pri tom uvediem tu zloženie čaju.

Nestea Vitao White tea (Biely čaj): voda, cukor,regulátor kyslosti: kyselina citrónová a citran sodný, extrakt z bieleho čaju (0,2%), marhuľová šťava (0,1%) z koncentrátu, aróma, antioxidant kyselina askorbová.

Čo obsahuje ozajstný biely čaj? Presne to čo tvrdia v reklame. Starostlivo vyberané prvé pupienky listov, najvyššej kvality, bez konzervačných látok. To je všetko, biely čaj a voda. Žiadna marhuľová šťava, ktorá zaručene zlikviduje jemnú chuť bieleho čaju a pripraví vás o pôžitok z popíjania. Dovolím si dokonca zapochybovať aj o kvalite čaju, ktorý použijú na prípravu. Tak isto ako pri príprave porciovaných čajov sa nepoužíva čaj najvyššej kvality. To si nemôže dovoliť ani koncern ako Coca-Cola. Bolo by to až príliš drahé a cena čaju by tým stúpala. Jednoducho naozaj kvalitný čaj sa do sáčkov a Nestea nedáva. Ten dostanete iba v čajovniach a výnimočne sa s ním dá stretnúť aj v niektorých obchodných reťazcoch ako s luxusným artiklom pri cenách začínajúcich niekoľkými stovkami korún.

Takže nepodľahnite reklame, nepite to a radšej si zájdite do najbližšej čajovne. Kde čaj naozaj aj čajom je.