Google uvedie svoj operačný systém Chrome OS

ChromeGoogle na svojom blogu včera oficiálne predstavil svoj vlastný operačný systém Chrome OS. Postavený bude na linuxovom jadre so silnou väzbou na vlastné, ale aj cudzie internetové služby. Ako to už u Googlu býva, všetko s jednoduchým ovládaním a svižným behom.

Po úspechoch s Androidom a internetovým prehliadačom Chrome, môže pribudnúť celkom podarený OS, ktorý si však z trhu neukrojí takú podstatnú časť, ako to predpokladajú nadšení fanúšikovia Googlu. Podľa tvrdení Googlu, cieľovou skupinou sú notebooky s procesormi x86 a ARM. Pravdepodobne však nebudú programy určené pre Windows schopné behu na Chrome OS a tým pádom žiadny z užívateľov cieľovej skupiny neprejde na tento systém. Ani jeden z nich si nevie predstaviť prácu bez Wordu a Excelu napríklad v Open Office, ktorému trocha pokuľhávať kompatibilita. Nezahrajú si hry, i keď na notebooku to nie je to najdôležitejšie.

Nový systém môže byť sebelepší, no užívatelia sú leniví, aby vynaložili námahu a naučili sa niečo nové. Odradí ich už len to, že ikonka je trochu odlišnejšia, i keď reprezentuje tú istú funkciu a je to pod ňou jasne napísané. Rovnako je to aj s prehliadačom Chrome. Mám ho nainštalovaný, beží svižne, je jednoduchý a intuitívny, no Firefox mi už roky poskytuje taký luxus, že jednoducho zatiaľ nevidím dôvod na zmenu. Hlavne keď Chrome, po deviatich mesiacoch existencie, nemá ani jeden plugin, potrebný pre moju prácu.

Google uvedie nový operačný systém zo super naviazanosťou na Gmail, Google Docs alebo Facebook, no čakať rok až dva, kým niekto napíše textový editor plne kompatibilný s Wordom, sa nikomu nebude chcieť. Takže Chrome OS bude hračkou pre nadšencov a bežných 90% užívateľov si nainštaluje nový Windows 7.

Osobne si Chrome OS nainštalujem max. na virtuálnu mašinu, aby som mal historickú skúsenosť a mohol legálne tvrdiť, že ho nechcem, lebo je nedostačujúci. No uvidíme, možno sa milo prekvapím.

Zdroj: Introducing the Google Chrome OS

8 komentárov k “Google uvedie svoj operačný systém Chrome OS”

  1. Tyebe už fachčí virtuálna mašina. Ďalší jeden z mojich neuskutočnených plánov. Kto vie ako to s tým OS dopadne. Ale snažia sa. Bude to na konkurenciu?

  2. No neviem, ja to vidím optimistickejšie – osobne používam Ubuntu a mám voľnú partíciu tak skúsim na nej len by ma zaujímalo na akej distribúcii je to založené (ak je na nejakej :))

  3. zdravím, stiahol som beta verziu chrome os, ale priznám sa, keď som ju nainštaloval a videl, tak ani neverím, že to môže byť chrome. skôr to vyzerá ako nepodarený žartík niektorého vývojára, pracujúceho s OpenSuSe. viac na mojej stránke.

  4. iste, práve mi došla odpoveď z jednej firmy na nete, ktorej som poslal nejaké časti na posúdenie a analýzu, a potvrdili, že to nemôže byť produkt Google …

    a som aj rád – vyzeralo to totiž otrasne …

  5. nuž, vyskúšal som, čo google vypustil do obehu, a poviem, ja určite o ich súčasnú vec ani nezakopnem. je to nezmysel. vlastne, ak sa to niekde presadí, tak jedine na mininotebookoch bez disku, čo je zatiaľ dosť nezaujímavé.
    funkcie to má ako mail, nič naviac a svoje dokumenty na internete ukladať nebudem.

Komentáre sú zakázané.