Letné špeciality zo zeleného čaju

matcha-coctailS príchodom leta sa na Slovensku znižuje spotreba nápojov z pravého čaju. Tento ojedinelý fenomén vo svete, spôsobuje snáď hlboko zakorenená predstava, že čaj k letu nepatrí. Je dobrý iba v zime na zahriatie a pomáha pri liečení chorôb. Pravdou však je, že čaj má blahodárne účinky na naše telo aj v letných mesiacoch a starí číňania odporúčajú v lete piť vlažný zelený čaj na zahnatie smädu.

Prípravou vlažného čaju vyrovnáme teplotu nášho tela voči okoliu a po vypití vás nezaleje studený pot ako po ľadovom nápoji. Ak predsa len túžite po ľadovom nápoji, nič vám nebráni v pití Vášho obľúbeného druhu čaju vo forme ľadového nápoja. Na takto pripravený ľadový nápoj je vhodný skoro každý druh čaju, najlepšie sa však osvedčili silné zelené, čierne alebo ovocné čaje.

Ďalšie možnosti ako si užívať aj v lete blahodárne účinky čaju sú špeciality ako čajový milkshake, Matcha latté alebo Matcha summer koktail. Všetky tieto spomínané nápoje sú pripravené z vysoko kvalitného, 800 rokov starého druhu japonského čaju Matcha. Tento čaj je používaný hlavne na rituálne pitie čaju a v dnešnej dome sa osvedčil aj ako korenina alebo prísada do miešaných nápojov.

K príprave letnej čajovej špeciality nie sú potrebné suroviny, ktoré by neboli dostupné v bežnej domácnosti (ľad, mlieko, zmrzlinu, džús a podobne). Svoj obľúbený druh sypaného čaju a dobrú radu zoženiete vo svojej čajovni. Fantázii a chutiam sa medze nekladú.

4 komentáre k “Letné špeciality zo zeleného čaju”

  1. A to sa mi doma divia, keď si chcem ochladiť čaj kockami ľadu. Neminiem toľko vody ako pri ochladzovaní prelievaním čaju z hrnčeka do hrnčka a to všetko za tečúcej vody. Také štyri kocky ľadu stačia. Ešte trocha mimo tému, ale týka sa to ľadových nápojov. Mimochodom, v Prahe som videl v menu ponuke jednej pivárne v starom meste pivovú zmrzlinu. Piváreň tuším na spôsob Fleku, kde si varia pivo sami.

    1. to je normálka, ľadom zalievam čaj pravidelne. Spravíš si silnejší čaj a pridáš ľad. Ale kvalitných čajov je na to škoda. Najlepšie sú ovocné a o voňané čaje.

  2. Jéééj a tento príspevok a Tvoja odpoveď mi ušla. A teším sa na ďalšie Tvoje nové blogerské nejaké tie oné článočky, nech to tu žije. Ovocné čaje, teda nie tie malinovečky čo predávajú v obchodoch a chutia podľa obrázka, čo je na krabičke (jahôdkový podľa jahôdky), nejako nepijávam a keď som ich pil, neboli zlé. Takže skúsim.

Komentáre sú zakázané.