Závislosť na káve? Pite čaj alebo maté.

Zobudila som sa na poobedňajšie slnko, ktoré mi svietilo do tváre. Takmer bezmyšlienkovite som sa dostala do kuchyne. Pudovo som dala variť vodu do kanvice a úzkostlivo čakala na tiché bublanie prezrádzajúce var, ktoré znamená, že som skoro pri cieli. O chvíľku sa kuchyňou rozprestrie omamná vôňa a ja preglgnem dúšok úžasného nápoja zvaného káva.

V stave absolútnej blaženosti, s horúcou kávou v rukách, s napätými zmyslami vychutnávajúcimi tento okamžik som si uvedomila: „Dnes je sobota. Dnes mám piť čaj.“

Nerozumiete, však? Netrápte sa, väčšina ľudí na mňa hľadí s (nanešťastie nie vždy nemým) úžasom, keď im vysvetľujem svoju teóriu o káve a slobode. Jedného krásneho dňa (aj keď si vôbec nepamätám kedy, ale krásne vtedy mohlo byť) som si uvedomila, že jediná vec, po ktorej poobede túžim, je káva. Teda, ak neberieme do úvahy spánok. Ale spať sa v práci nedá. Aspoň v tej mojej nie. Takže, aby som sa vrátila k podstate problému – káva. Nemohla som poobede myslieť na nič iné. Podľa môjho skromného názoru, keď bez niečoho nemôžete byť, je to buď láska alebo závislosť. A keďže s kávou u nás partnerstvá uznané zatiaľ nie sú, uvedomila som si, že som asi závislá na káve.

Ďalšími inteligentnými dedukciami (ktorými vás nebudem zaťažovať) som dospela k názoru, že závislosti sa treba zbaviť, alebo treba dokázať, že nie som závislá. Čiže na dôkaz mojej absolútnej slobody a kontroly nad sebou samou v niektoré dni pijem poobede čaj. Podľa mojich skvelých vedomostí z chémie a celkového všeobecného vzdelania som usúdila, že čaj obsahuje tiež kopec alkaloidov a teda má účinkovať povzbudzujúco… Ale presvedčiť o tom môj mozog nie je také ľahké ako sa na začiatku zdalo.

Krv nie je voda a čaj nie je káva. Aby ste mi rozumeli, čaj je perfektný nápoj. Úžasné variácie vôní a chutí. A pri mojej príprave je zakaždým iný a jedinečný, ale… Ale, nie je to káva.

Tak som skočila na net a objavila niekoľko zaujímavých informácií (o ktorých som netušila, ale to sa nepriznávam). Nezastavila ma ani angličtina. Dozvedela som sa napríklad toto: Kofeín je tiež nazývaný guaranínom, ak pochádza z guarany, mateínom, ak z maté a teínom, ak z čaju. Táto informácia ma dosť vyviedla z miery. Ako to, že kofeín, teín, mateín a guaranín sú to isté? Ako to môže byť tá istá látka? Na strednej škole mi bolo povedané, že čaj obsahuje kofeín a teín. Ako mám tomu rozumieť, učiteľka sa pomýlila? Ale dôkazy boli neodškriepiteľné…

Molekula kofeínu
Molekula kofeínu
Kofeín objavil Friedrich Ferdinand Runge v roku 1819. Tento nemecký chemik taktiež vytvoril pojem „kaffein“, doslova, v káve. V angličtine sa tento názov modifikoval do súčasnej podoby caffeine. (Caffeine – Definitions from Dictionary.com) V čaji bol kofeín objavený v roku 1827 a nakoľko to bola látka izolovaná z čaju, bol pomenovaný ako teín. Neskoršie bol objavený v maté a v mnohých ďalších rastlinách. Nakoniec sa dokázalo, že teín z čaju je totožný s kofeínom z kávy a od pojmu teín sa upustilo. (Ref.: All About Tea by William H. Ukers)

Hmm, čiže ďalší bod pre čaj. Veď ak čaj obsahuje tú istú látku ako káva, mal by účinkovať rovnako. Ale opak je skutočnosťou. V účinkoch prírodných zdrojov kofeínu na ľudský organizmus sú významné rozdiely. Spôsobuje ich skutočnosť, že rastlinné zdroje kofeínu obsahujú taktiež široké množstvo iných xantínových alkaloidov, napríklad známe srdcové stimulanty teofilín a teobromín a ostatné látky ako polyfenoly, ktoré môžu tvoriť nerozpustné komplexy s kofeínom. (Balentine D. A., Harbowy M. E. and Graham H. N. (1998). in G Spiller: Tea: the Plant and its Manufacture; Chemistry and Consumption of the Beverage.)

A aké účinky na ľudský organizmus majú najznámejšie kofeínové nápoje? V čom sú podobné a v čom sa líšia?

Káva

kava-rastlinaKáva obsahuje najmä kofeín. Pitie kávy je nevhodné pri vysokom krvnom tlaku, pri zvýšenej tvorbe žalúdočnej kyseliny, vredovom ochorení žalúdka a dvanástnika, pri ochoreniach žlčníka a pankreasu, pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy a niektorých psychických poruchách, najmä pri pocitoch úzkosti a strachu. (http://www.kafe.sk/kava/kava-a-zdravie/ucinky-kavy-na-organizmus.html)

 

Čaj

caj-rastlinaČaj sa svojimi vlastnosťami a účinkami na človeka veľmi podobá na kávu, jeho účinky sú však miernejšie, ale dlhšie trvajúce. Obsah kofeínu je v každej šálke pripraveného čaju rozdielny, pričom to závisí od spôsobu prípravy (teplota vody, doba lúhovania) ako aj od druhu použitého čaju (pod pojmom čaj rozumieme lístky čajovníka). V porovnaní s kávou obsahuje jedna šálka čaju v priemere len 1/3 až 1/2 kofeínu ako podobné množstvo kávy. Trochu zavádzajúci je fakt, že ak sa obsah kofeínu meria v suchom stave, v káve je nižší ako v čaji. (http://www.stashtea.com/caffeine.htm)

Maté

mate-rastlinaMaté sa pripravuje z listov cezmíny paraguajskej. Zo všetkých kofeínových nápojov má maté najlepšiu kombináciu vlastností. Má povzbudzujúce účinky na centrálnu nervovú sústavu, ale nie je návykové. Na rozdiel od kávy nespôsobuje problémy so spánkom, ale pôsobí upokojujúco. Nakoľko je iba slabé diuretikum, je vhodnou zložkou pitného režimu. Maté okrem kofeínu obsahuje aj obvyklé množstvá živíc, vlákniny, prchavých olejov, karoténu, celú škálu vitamínov (A, C, E, H, B 1, B 2 a B-komplex) a minerálov (horčík, vápnik, železo, sodík; draslík, mangán, …).

Z tohto súboja jednoznačne vyšiel ako víťaz maté. Obsahuje kofeín, čiže by mal byť schopný oblafnúť moje telo a má kopec pozitívnych účinkov. Skoro sa zo mňa stala čistá mateinistka, ale potom som narazila na informácie vysvetľujúce závislosť.

„Závislosť je definovaná ako zneužitie drogy do štádia, kedy zasahuje zdravie jednotlivca a jeho ekonomické a sociálne funkcie. Jej symptómami býva tzv. tolerancia (potreba brať čím ďalej tým vyššie dávky k dosiahnutiu rovnakého účinku) a fyzická závislosť (zmenený telesný stav, ktorý pri vysadení drogy vyvoláva abstinenčné príznaky). Tieto dva symptómy ale k diagnóze závislosti nie sú nevyhnutné ani dostačujúce. V niektorých prípadoch sa vytvára tzv. psychická závislosť – a tým sa tiež dnešný náhľad líši od starších koncepcií, ktoré mali sklon závislosť stotožňovať s fyzickým návykom. Kofeín má slabé povzbudzujúce vlastnosti a nie sú žiadne dôkazy (alebo veľmi málo) o zvyšovaní dávok kvôli možnému prispôsobovaniu. Vysoké dávky majú pre jedinca už nepriaznivé efekty. Vychutnanie si šálky kávy je popísané ako pravidelný zvyk a nemalo by sa zamieňať s termínom návyk.“

Tú poslednú vetu som si prečítala hádam stokrát Vychutnanie si šálky kávy je popísané ako pravidelný zvyk a nemalo by sa zamieňať s termínom návyk. Takže nie som závislá, mám len zvyk dať si poobede kávičku a na tom predsa nie je nič zlé. Zmierená so sebou a so svetom kofeínu si idem jednu uvariť aj keď je ešte len doobedie. Ale nemyslite si, že moje nové ja zapadne prachom. Objavila som účinky aj chuť mnohých skvelých druhov čaju a zamilovala som si maté, takže hádam to nebude znieť veľmi sentimentálne, ak poviem, že môj život už nikdy nebude taký ako predtým. Ale voda už vrie, takže sa lúčim, kofeínu zdar…

Autor: Lucia Pándová
lucia.pandova@gmail.com

4 komentáre k “Závislosť na káve? Pite čaj alebo maté.”

 1. Dobrý deň,

  prečítal som si Váš článok o závislosti kávy, našiel som tam veci ktoré mi doteraz neboli známe.
  Ja v priebehu dňa vypijem cca 1,5 litra kávy, nie preto, že musím ale preto, že mi nesmierne chutí.
  Čo myslíte som závislý? :-)))

  S pozdravom

  Ján G.

  1. Dobrý deň, som rád, že Vás náš článok obohatil.
   Myslím, že závislosť vybudovanú už máte. Záleží od toho, akú silnú kávu pijete a či Vám to spôsobuje nejaké zdravotné ťažkosti…
   Skúsili ste jeden deň vynechať? Neprejavili sa bolesti hlavy alebo iné príznaky?
   No ak Vám to nič nespôsobuje, tak je to v poriadku. Taktiež pijem kávu kvôli jej chuti.

 2. Dobrý podvečer,

  áno skúsil som pár dní vynechať a nepociťoval som žiadne problémy. V tomto čase už nechodím na cesty ale keď som bol na cestách cca 6 týždňov, vypil som každý deň 1 až 1,5L kávy a za ten čas som popri tej káve minul cca 3 kg cukru.
  Keď som sa vrátil išiel som na zdravotnú prehliadku kde mi povedali, že mám perfektný krvný obraz a učebnicový tlak 70/120.

  Ale je pravda, že som maximalista, nepoznám mieru…

  1. Zdravím John, tak určite záleží od mnohých faktorov. Ešte jedna zaujímavosť mi napadla. Kým káva vychladne, tak sa drvivá väčšina kofeínu už rozložila a káva stráca účinok.

Komentáre sú zakázané.