OpenMind 2009 – pohľad späť

Festival OpenMind 2009
Festival OpenMind 2009

S viac ako týždňovým odstupom od festivalu OpenMind 2009 a uležanými myšlienkami v hlave, skúsim napísať ako bolo.

Spočiatku stres okolo výstavných panelov, ktoré sa z ničoho nič stali v našom kultúrou nasiaknutom meste nedostatkovým tovarom. Došlo k zrušeniu výstav dvoch autorov. Sorry chalani, uprednostnil som Petru Chládkovú, ktorá ešte u nás v čajovni ani v Galante nevystavovala. Videl som na nej, že sa jej veľmi páčilo. Dostala CD s podpisom od svojich obľúbencov, kapely Longital a Kalimu (Koloman Kertész Bagala – vydavateľstvo literarnyklub.sk) venovala svoju kresbu. Mám pocit, že ho to tiež potešilo. Takže ja sa radujem tiež. Iba ma trocha mrzí, že práve jej regionálna telka nevenovala žiadnu pozornosť, i keď som na ňu upozorňoval.

Všetko ostatné začalo dobre. Čajovňa varila čaje, tento rok už v ľudských podmienkach. Miloško bol prvý platiaci návštevník. Kapely prišli neskoro, tak ako sa patrí. Následne sa začali neskoro ozvučovať. Z toho vzniklo zhruba hodinové meškanie. Poučený skúsenejším kamarátom z tejto branže, som rázne zakročil a prvé dve kapely, aj keď z ťažkým srdcom hrali len polovicu plánovaného času. Ostatné skupiny hrali už skoro podľa plánu.

Ľudia postupne pribúdali a atmosféra sa zlepšovala. Vo vynovenej kinosále sa dvakrát premietal film Domov, na ktorý som dostal len samé dobré ohlasy. Škoda, že som naň nemal čas. Kaliho vydavateľstvo literárnyklub.sk prezentovalo román História od Petra Šuleja. Nebol som priamo pri tom, no po malom čítaní na veľkom pódiu som počul zo sály nadšený potlesk. Predali zopár knižiek (kúpil som si hneď dve). Dúfam, že boli aspoň natoľko spokojný ako ja.

Chcem poďakovať fotografom, ktorí spravili parádne fotky. Sú to Lenka Lochánová, Marika Kalmárová a Marek Koller. Ich fotky nájdete v galérií na stránke festivalu OpenMind.

Čo teda do budúcna? Ak zoženieme dosť prostriedkov, pokúsime sa zorganizovať OpenMind aj v roku 2010. Už tento ročník bol o 100% lepší ako vlaňajší, tak sa máte na čo tešiť. Dúfam, že nám bude narastať počet návštevníkov a spokojnosť medzi nimi.

Ešte pár odkazov k festivalu:

Priamo na akcii sa zúčastnil reportér zo servera www.reporter24.sk kde je aj článok o festivale OpenMind
RTV Krea natočila krátky spot, ktorý je v ich spravodajskom archíve , odvysielali ho 22.9. 2009.

3 komentáre k “OpenMind 2009 – pohľad späť”

  1. Bol som síce krátko, ale nech sa tie finančné prostriedky podarí zohnať. Ľudí nech pribudne, na môj vkus pomálo, ale nebol som až dokonca, takže neviem aký bol ich počet neskôr. No veľa vecí sa častokrát rodilo zdĺhavo. Festival dáva priestor kultúre nemasového typu, ktorá nie je o lacných pseudoľúbivých náhražkach skutočného umenia, slizko melodická a o pseudokráse. Týka sa to samozrejme aj čajovne, čo nie je taktiež o čajíčkoch „malinovkách“ s príchuťou jahôdky ktoré ako tá jahôdka chutia („vďaka vám éčka a ibištek“). Tak nch sa dožijeme toho ďalšieho ročníka!!! A samozrejme vďaka, aspoň sa tu niečo robí a nekecá o tom, ako to za hranicami majú a u nás to nie je!!! Inak príhovor hlavného organizátora nemal chybu, bol o spontánnosti.

    1. Ďakujem za tvoju podporu, robím to hlavne pre takých ľudí ako ty.
      Heh, no ja som stelesnením spontánnosti :-)
      K financiám iba toľko, že mám môžeš venovať svoje 2% z daní.

  2. Až teraz som sem opäť zablúdil čo tu máš nové. Inak, čo sa týka organizovania takýchto vecí, nie každý má na to talent, takže „smekám“.

Komentáre sú zakázané.